Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cum : 09:00 - 17:00
    Cmt : 09:00 - 14:00
    Pzr : Kapalı
İletişim Bilgilerimiz
İletişim Formu

Eşlik Eden Durumlar Nelerdir

Eşlik Eden Durumlar Nelerdir

Serebral palside, hastalığa birçok farklı durum eşlik edebilmektedir. Bu sebeple, serebral palsi, multidisipliner bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Yapılan araştırmalara göre serebral palsiye eşlik eden durumların görülme durumları şöyledir:

3’te 1’i yürüyememektedir.

4’te 1’i konuşamamaktadır. Sorunlar, ağız-dil çevresindeki kaslarla ilgili olabildiği gibi beyindeki dil ve konuşma merkezinin etkilenmesiyle de ortaya çıkabilmektedir.

10’da 1’i görme problemi yaşamaktadır. Özellikle erken doğum ile birlikte ortaya çıkan görme problemleri daha çok şaşılıktır. Buna ilave olarak görme derinliğinde ve keskinliğinde azalma, görsel algı bozuklukları duruma eşlik edebilmektedir.

4’te 3’ü fiziksel acı çekmektedir.

4’te 1’i epilepsi hastasıdır. Epileptik nöbetlerin genellikle 16 yaşından sonra azalması beklenmektedir. Bu durum için erken dönemde bir çocuk nöroloji uzmanı tarafından görülmesi önerilmektedir.

5’te 1’i salya kontrol problemi yaşamaktadır.

4’te 1’inde davranış bozukluğu vardır.

5’te 1’inde uyuma bozukluğu vardır ve yarısında zihinsel bozukluk görülmektedir.

Buna ilave olarak, beslenme sorunları yaşamaktadırlar. Erken bebeklik döneminde emme ve yutma sorunları görülebilmektedir. Örneğin, su içme sırasında görülen öksürük beslenme problemlerinin habercisi olabilmektedir. 

Bilişsel sorunlarda durum daha farklıdır. Her serebral palsili kişide bilişsel problem görülmemektedir. Hatta zekanın normal sınırların üzerinde olduğu durumlar bulunmaktadır. 

Beyindeki etkilenime bağlı olarak farklı derecelerde işitme kaybı görülebilmektedir.

Duruş ve hareket bozukluklarının da etkisiyle, kas gevşekliği ve/veya sertlikleri ile çoğunlukla reflü, kusma, kronik kabızlık ve kronik karın ağrısı meydana gelebilmektedir.

Özellikle erken doğuma bağlı olarak akciğer ve ilişkili yapıların gelişmemesine bağlı olarak, kronik akciğer hastalığı gelişebilir. Yine katı ve sıvı besinlerin solunum borusuna kaçması nedeni ile ortaya çıkan pnömoniler ve skolyoz gibi ortopedik sorunlar baş gösterebilmektedir.

İlerleyen dönemlerde, serebral palsili bireylerde, beslenme yetersizlikleri, antiepileptik ilaçlar ve hareketsizlik nedenleriyle kemik erimesi ve  kemik kırıkları görülebilmektedir.

Mesane kasının fazla aktivitesi, artıp azalan kas gerilmeleri ya da nörojenik mesane nedeniyle idrar tutamama durumu görülebilmektedir.

Tüm bu eşlik eden durumlar sebebiyle, serebral palsili bireyler uyku sorunu da yaşayabilmektedir.

Serebral Palsi Serebral Palsi Serebral Palsi Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi
Serebral Palsi