Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cum : 09:00 - 17:00
    Cmt : 09:00 - 14:00
    Pzr : Kapalı
İletişim Bilgilerimiz
İletişim Formu

Serebral Palsi Belirtileri

Serebral Palsi Belirtileri

Serebral palsi belirtilerinin hafiften şiddetliye geniş bir skalası bulunmaktadır ve bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Bazı serebral palsi hastaları yürümek ve oturmakta zorluk çekerken, bazıları nesneleri kavrayamamaktadır. Belirtiler zamanla şiddetlenebilmekte veya hafifleyebilmektedir. Ayrıca, belirtiler beynin etkilenen kısmına bağlı olarak farklı görülmektedir.

En yaygın belirtiler: yuvarlanma, oturma, dönme ve sürünme gibi motor beceri gelişiminde gecikmeler, kas tonusunda aşırı sertlik ya da gevşeklik, konuşmada gecikmeler ve konuşma zorluğu, kaslarda spastisite adı verilen sertlik ve abartılı refleksler, ataksi olarak adlandıran kas koordinasyonu zayıflığı, titreme ve istemsizce yapılan hareketler, sık sık düşme, yutma problemleri, vücudun bir tarafına yönelme ve tek tarafı tercih etme, nöbet geçirme, zihinsel olarak yetersiz olma ve körlük gibi nörolojik problemlerdir.

Bebek, bir yaşından önce, erken bir şekilde, el tercihinde bulunuyorsa (sadece sağ eli ya da sadece sol eli kullanmak) , 12 – 18 aylık olmasına rağmen yürüyemiyorsa, 24 aylık olduğu halde basit cümlelerle de olsa konuşamıyorsa en kısa sürede çocuk nöroloğuna danışmak gerekmektedir.

Tipleri Nelerdir?

Beynin çeşitli bölgelerini etkileyen 5 tip serebral palsi bulunmaktadır.Bunlar, spastik, diskinetik, ataksik, hipotonik ve karışık tip olmak üzere adlandırılmaktadır. Her tip, kendine özgü bir takım hareket bozukluklarına sebep olmaktadır.

Spastik serebral palsi: SP’li kişilerin yaklaşık %80'ini etkileyen en sık rastlanan tiptir. Motor kortekste oluşan hasar sonucu ortaya çıkmaktadır. Kaslarda sertliğe, abartılı reflekslere ve hareket zorluğuna sebep olmaktadır. Spastik SP'li birçok insan, yürürken dizlerini bükme, bacakları ile makas gibi  hareketler yapma anormalliklerine sahiptir.

Spastik serebral palsi beyinde zedelenen bölgeye bağlı olarak vücudun farklı kısımlarını etkileyebilmektedir:

Hemipleji (Tek Taraflı): Vücudun tek bir tarafı, bir kol ve bir bacak etkilenmektedir.

Kuadripleji (Dört Taraflı): Hem kollar hem de bacaklar etkilenmektedir. Gövde, yüz ve ağız kasları da çoğunlukla etkilenmektedir.

Dipleji (İki Taraflı): İki bacak da etkilenmektedir. Kollar az seviyede etkilenebilmektedir.

Monopleji: Çok sınırlı beyin hasarlarında görülmektedir. Tek kol ya da tek bacak tutulmuştur.

Diskinetik (atetoid) serebral palsi: Diskinetik SP'li kişiler, vücut hareketlerini kontrol etmekte zorlanmaktadırlar. Kolları, bacakları ve elleri istemsiz, anormal hareketler sergilemektedir. Bazı hallerde, yüz ve dilin de etkilendiği görülmektedir. Hareketler burulma şeklinde, hızlı ve düzensiz olabilmektedir. Oturma, konuşma ve yutma zorlaşabilmektedir.

Hipotonik serebral palsi: Kas tonusunun azalmasına ve fazla gevşek kaslara sebep olmaktadır. Kollar ve bacaklar sarkık görünmektedir. Bu tipte, baş kontrolleri yetersizdir ve nefes almakta zorlanabilmektedirler. Ayrıca konuşma zorluğu, refleks zayıflığı ve yürümede anormallik de bulunabilmektedir.

Ataksik serebral palsi: Denge ve derinlik algısı ile ilgili zorluklara neden olmaktadır. En az yaygın olan tiptir. Genellikle sakar görünen istemli kas hareketleriyle kendini belli etmektedir. Bu tip SP’li kişilerde koordinasyon sorunları bulunmaktadır.Yürümek, nesneleri kavramak ve yazmak onlar için zor olmaktadır.

Karışık tip: Farklı tiplerde görülen belirtilerin bir kombinasyonu şeklindedir. Karışık tipteki vakalarının çoğu, spastik, diskinetik ve ataskik formların birleşimi şeklinde görülmektedir.

Serebral palside kaba motor becerilerin sınıflandırılması

Serebral palsili bireylerin günlük hayatta, hastalıklarından ne derece etkilendiklerini ifade etmek amacıyla geliştirilmiş bir sınıflandırmadır. Kanada’daki CanChild Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi’ne (GMFCS) göre 5 farklı seviye bulunmaktadır.

Seviye I: Herhangi bir kısıtlılık olmadan yürünür ancak koşarken ve zıplarken problem yaşanmaktadır.

Seviye II: Koltuk değneği yada minimum destek ile yürünmektedir. Günlük hayatta, az miktarda, hareketlerinde kısıtlılık yaşanmaktadır.

Seviye III: Yürüme işlevi için koltuk değneği veya yürütece ihtiyaç duyulmaktadır. Günlük hayatta, hareketlerinde kısıtlılık yaşanmaktadır.

Seviye IV: Yürüteci kullanmak için yardıma ihtiyaç duyulmaktadır ve hareket için tekerlekli sandalye gerekmektedir.

Seviye V: Hareket hat safhada kısıtlıdır. Yardımcı alet için de desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Serebral Palsi Serebral Palsi Serebral Palsi Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi

Serebral Palsi
Serebral Palsi